Profesjonalne woki to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych naczyń, które wykorzystywane są w kuchni azjatyckiej. Charakterystyczne patelnie zdobywają coraz większą popularność również w Polsce. Patelnia wok zaprojektowana została w taki sposób, aby bez problemu można było gotować popularną techniką stir-fry. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jak wybrać patelnię wok, aby nie przypalić potraw. 

Jakie zastosowanie?

Wok to dość głęboka patelnia (w ostry-sklep obejrzysz przykłady), która wykorzystywana jest w profesjonalnych lokalach gastronomicznych do szybkiego smażenia. Opisywane patelnie mogą okazać się bardzo użyteczne również przy przygotowaniu potraw w dość głębokim tłuszczu. Woki umożliwiają bezproblemowe duszenie i gotowanie na wodzie. Pochyłe brzegi patelni umożliwiają idealne rozprowadzanie ciepła po całej powierzchni. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest sprawne kontrolowanie procesu przyrządzania potraw. Poszczególne składniki w razie potrzeby można odsunąć na brzegi patelni, dzięki czemu można liczyć na różną temperaturę obróbki. 

Tradycyjne woki kantońskie

Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie woki kantońskie, które wyróżniają się charakterystycznymi parami uszu. Woki tego typu zazwyczaj są bardzo ciężkie, dlatego też potrawy przygotowuje się na stojącym naczyniu. Woki kantońskie znaleźć można w dobrych restauracjach, gdzie na pierwszym miejscu stawia się nie tylko na wysoką jakość przygotowania potraw, ale również na szybkość. Jeżeli chodzi o materiał, to najlepiej postawić na woki wykonane ze stali węglowej i żelaza. 

Praktyczne woki pekińskie

Woki pekińskie do złudzenia przypominają popularne woki mandaryńskie. Znakami charakterystycznymi są drewniane uchwyty, dzięki którym zdecydowanie łatwiej jest bezpiecznie podrzucać składniki podczas smażenia. Warto wspomnieć również o tym, że pekiński wok jest znacznie głębszy i co najważniejsze wykonany jest on z wysokiej jakości materiałów. Godne polecenia są patelnie wykonane ze stali węglowej. Najlepiej postawić na oryginalne naczynia od renomowanych producentów.