Pasternak uznawany jest za brata pietruszki ze względu na podobny wygląd i wiele cennych właściwości. W swoim składzie posiada bardzo cenne dla zdrowia związki kumarynowe, które poprawiają trawienie i działają moczopędnie. Jakie właściwości posiada pasternak oraz do czego może być stosowany? Dowiesz się z naszego artykułu.
Pasternak – właściwości warzywa
Choć pasternak wyglądem przypomina pietruszkę, jego smak podobny jest do marchewki. Warzywo to posiada wiele cennych właściwości, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Dzięki wysokiej zawartości związków kumarynowych poprawia apetyt i reguluje działanie całego układu pokarmowego. Ze względu na niskokaloryczność pasternaku stosuje się go w dietach odchudzających. Działa pozytywnie na układ okrążenia, ma działanie rozkurczowe i przeciwzapalne, reguluje ciśnienie krwi i zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Okazuje się, że pasternak jest pomocny w przeziębieniu, dzięki wysokiej zawartości witaminy C, która pobudza układ odpornościowy do obrony. Jego moczopędne i rozkurczowe działanie zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, a duża ilość wspomnianej wcześniej witaminy zakwasza mocz, dzięki temu nie jest zdolny do krystalizacji. Stosowany jest także na łuszczycę i bielactwo, ze względu na wysoką zawartość ksantotoksyny i bergaptenu, które odpowiadają za produkcję melaniny – naturalnego barwnika w skórze. Polecany jest dla kobiet zapuszczających włosy, gdyż skutecznie poprawia ukrwienie skóry głowy i przyśpiesza porost włosów.
Pasternak – zastosowanie
Pasternak stosowany jest w kuchni do surówek, sałatek i zup. Jest idealnym zamiennikiem ziemniaka, marchewki i selera. Jego susz wykorzystywany jest jako przyprawa. Stosowany jest także w formie naparów o działaniu moczopędnym, ale także jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce. Ze względu na swoje właściwości regenerujące, jest składnikiem wielu kremów i balsamów, ale także masek, odżywek i szamponów do włosów.