Kuchnia rosyjska nie należy do najbardziej wyszukanych, ale jej dania słyną na cały świat. Jest to kuchnia prosta i kiedyś składała się z tego co człowiek potrafił sam upolować lub wyhodować. Tradycje te przetrwały do dzisiaj. Rosyjskie dania głównie bazują na mące, świeżych warzywach, grzybach, kaszy oraz mięsie. Jednak pomimo swej prostoty są w stanie zaspokoić niejedne wymagające podniebienia.

Solianka

Niewątpliwie królowa wszystkich zup. Bezkonkurencyjna i niepowtarzalna, była przez wieki daniem typowo chłopskim. Jest daniem specyficznym i ciężko ją do czegokolwiek porównać. Posiada słodko-kwaskowaty smak o mocno ziołowym aromacie. Przygotowuje się ją na mięsnym, rybnym lub grzybowym wywarze. Do tradycyjnej solianki dodaje się sok z cytryny lub kwas chlebowy oraz wodę z kiszonych ogórków. Całość wykańcza się łyżką kwaśnej śmietany.

Olivier

Tradycyjna sałatka, bez której Rosjanie nie potrafią wyobrazić sobie sylwestra. Jej nazwa pochodzi od nazwiska słynnego szefa kuchni pochodzącego z Moskwy. Składa się ona z drobno pokrojonej kiełbasy, ogórków kiszonych, gotowanych ziemniaków, marchewki oraz groszku. Do składników na końcu dodaje się koperek oraz majonez. Przypomina ona smakiem polską sałatkę warzywną.

przygotowywanie pierogów

Pielmieni

Najbardziej znane danie podawane w Rosji. Nazwa ta dosłownie oznacza chlebowe ucho. Są to pierożki gotowane w rosole, faszerowane baraniną, wołowiną lub wieprzowiną. Przepis na ciasto na smaczne pierogi jest bardzo prosty. To mąka, woda oraz jajko. Podaje się je z masłem, musztardą lub majonezem. W Rosji panuje tradycja lepienia pierogów całą rodziną i robienia dużych zapasów tego specjału.

Czebureki

Znane bardzo dobrze w kuchni rosyjskiej, lecz tradycyjnie jest to przysmak tatarski. Są to po prostu smażone pierogi z mięsem. Do zrobienia ciasta na pierogi czebureki potrzebujemy mąki, wody, jajka oraz soli. Konsystencja ciasta bardzo przypomina polskie ciasto ptysiowe.

Rosyjska kuchnia w wielu przypadkach podobna jest do kuchni polskiej. Z upływem lat zyskuje ona coraz większą popularność na świecie. Istnieje już wiele tematycznych restauracji serwujących rosyjskie specjały, gdzie możemy spróbować najlepszych dań.