Termosy na żywność używane na biwakach i w podróży wykonane są ze stali. Są one wytrzymałe i odporne na upadki, uderzenia i obciążenia. Klasyczny termos na żywność ma 0,5L pojemności. Sześć godzin – tyle czasu Twoje jedzenie pozostanie gorące. To wystarczająco dużo czasu, aby Twoje starannie przygotowane potrawy były ciepłe i jeszcze smaczniejsze.

Zalety termosów obiadowych

Termosy są bardzo dobrym i przydatnym rozwiązaniem. Pozwalają one na spożywanie gorących posiłków w miejscach, w których nie można ich podgrzać lub zamówić gotowych do spożycia. Istnieją również bardzo duże termosy – jak termosy polowe, które wystarczają dla całej grupy osób, ale nie są przeznaczone do użytku indywidualnego i są wykonane bez użycia technologii próżniowej.

Termosy na jedno danie

Jest to klasyczny termos na zupę, ale z bardzo szerokim otworem, zwykle większym niż 7-8 cm, a do dna można sięgnąć łyżką. Korpus i kolba termosów obiadowych są wykonane z nierdzewnej stali spożywczej i posiadają duży, zamknięty korek z gwintem. Czasami można nałożyć pokrywkę na kolbę i jeść kaszkę z termosu. Pojemność waha się od 280 ml do 1,2 litra. Te termosy zachowują swoją temperaturę, są dość niezawodne i łatwe do czyszczenia.

termosy obiadowe

Termosy uniwersalne

Termosy obiadowe (tutaj) uniwersalne mogą być używane nie tylko do napojów, ale także do jedzenia. Szyjka jest mniejsza, ale wystarczy, by włożyć drugie danie, kawałek mięsa lub aby wlać do niego zupę. Można też sięgnąć do dna łyżką, ale tylko w przypadku termosów o pojemności do 1 litra.

Jako klasyczne przedmioty, mają boczny uchwyt, którego brak nie jest krytyczny, a także pokrywę – miskę. Korki mają podwójne – mała zakrętka do napojów, a szeroka do jedzenia i napełniania termosu. Objętości od 500 ml do 2 litrów, choć zdarzają się też do 3 litrów.