Jeśli jesteś miłośnikiem pikantnych potraw, na pewno nie obce są Ci różne rodzaje pieprzu. Jednym z nich jest popularny pieprz cayenne. Jest to przyprawa o charakterystycznym, ostrym smaku, pochodząca z Ameryki Południowej. W artykule przedstawimy właściwości cayenne pepper oraz sposoby na jego zastosowanie w kuchni.

Właściwości pieprzu cayenne

Pieprz cayenne, inaczej nazywany papryką cayenne, zawiera wiele wartości odżywczych. W 100 g cayenne pepper znajduje się aż 318% zalecanego dziennego spożycia witaminy A oraz 40% witaminy C. Ponadto, pieprz ten jest bogaty w witaminy z grupy B, wapń, żelazo i potas. Dzięki temu wpływa pozytywnie na nasz organizm.

Pieprz cayenne posiada również właściwości zdrowotne. Wspomaga trawienie, poprawia krążenie krwi, łagodzi bóle stawów, a także działa przeciwzapalnie. Wpływa również na przyspieszenie metabolizmu i spalanie tłuszczu. Dlatego też pieprz cayenne jest często stosowany w dietach odchudzających.

Zastosowanie pieprzu cayenne w kuchni

Pieprz Cayenne

Może być stosowany w różnych formach – jako proszek, płatki lub pasta. Dodaje charakterystycznego, ostrzejszego smaku potrawom i napojom. Warto pamiętać, że pieprz ten jest bardzo ostry, więc należy go używać z umiarem. Dla początkujących, warto zacząć od niewielkich ilości, a następnie stopniowo zwiększać ich ilość.

Pieprz cayenne świetnie komponuje się z potrawami kuchni meksykańskiej, indyjskiej i afrykańskiej. Może być dodawany do zup, sosów, dań mięsnych i rybnych, a także do napojów i koktajli. Z powodzeniem może też zastępować tradycyjny pieprz, dodając daniu nieco ostrzejszego charakteru.

Podsumowanie

Pieprz cayenne to przyprawa, która na pewno przypadnie do gustu miłośnikom pikantnych potraw. Posiada wiele wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych. W kuchni może być wykorzystywany na wiele sposobów, dodając daniom charakterystycznego, ostrzejszego smaku. Warto jednak pamiętać, że należy go stosować z umiarem, ponieważ jest bardzo ostry.